Články

Seznam článků / DUNGEON SIEGE 2



Autor článku:   killerT
Název článku: DUNGEON SIEGE 2
Datum vložení: 21.09.2005 v 23:28

Hraju už DUNGEON SIEGE 2 měsíc. Zjistil sem, že toto pokračování má v některých věcech velké plusy a mínusy. Budu trochu vycházet z Crazyho článku.-)

Příběh se odehrává na naší staré známé Arraně, ale mapa zasahuje mnohem dále než v datadisku Legends of Aranna. Odehrává se to před příběhem z LOA.Myslím, že zbytek už znáte z různých recenzí z ds2 na internetu je toho mraky tak to nebudu opakovat.-)

1)OVLÁDÁNÍ ve hře je jiné než v ds1 odpadlo nastavení strategie. Což je podle mne velká chyba, ale člověk si časem lehce zvykne. Útočí se pravým tlačítkem. Levé tlačítko obstarává ostatní pohyby například otáčení pohledu nebo sbírání či přehazování věcí. Při útoku stačí protivníka označit a je nutné držet myš což vyřazuje možnost strategického ovládání party, ale pro takzvané sólisty to moc změna nebude.

2)POČET HRDINŮ V PARTĚ je pouze 6 i když určitě v blízké budoucnosti vyjdou nějaké patche či módy upravující tento malý nedostatek. Velmi příjemná věc je možnost hrát ze třemi hrdiny multiplayer což jsem zatím v žádném jiném RPG neviděl. Můžete zvolit různé složení vaší party. Ale pozor partičku z 6 mágů nikdy nesložíte stejně tak 6 waorirů nebo 6 lučištníků se vám nepodaří sehnat. Takže bych doporučoval dělit to rovným dílem 2 warioři, 2 lučištníci a 2 mágové (které já osobně učím oboji magii je to podle mne účinnější a mnohem praktičtější). Obtížnosti hry jsou Mercenary (dříve zván jako regular) na tuto obtížnost můžete mýt jen 4 hrdiny. Druhá obtížnost je Veterán (od levelu 40). Na této obtížnosti už můžete mýt 5 Hrdinů a na poslední obtížnosti Elite(od levelu 79) můžete už všech 6.

3)MAZLÍČCI tak jeden můj spoluhráč nazval možnost přibrat do party nějaké to zvíře. Ze začátku to vypadá bídně máte jen na výběr ze 3 druhů ale na konci je jich více než 10. jsou na blízko (melle), také i na dálku (ranged) a samozřejmě na kouzlení. Když si najměte takového mazlíčka tak získáte takového malého drobečka, ale jeho velikost jen klame již na začátku je velice užitečný společník. Může se i vyvíjet a tím pádem i růst. Má celkem 5 levelů. 1. level je baby (mimčo) a na konci je dospělí. Levely zvyšujete pomocí věcí kterými ho krmíte. například naleznete meč nehodí se vám tak místo toho abyste ho prodali tak šup s ním do zvířecího společníka. Samozřejmě váš mazlíček vám zabírá místo ve vaší partě je to celkem vhodné na doplnění vašeho elitního oddílu. Pokud se vám zvířátko nebude líbit tak ho jednoduše schováte do hospody k ostatním hrdinům co jste propustili nebo je můžete poslat do divočiny v tomto případě vám zvířátko nadobro zmizí a už není možný jeho návrat leda začít znovu od 1. levelu. Mazlíčci mají level vždy shodný s vámi takže třeba máte level 50 tak váš mazlíček má taky 50 level například u nature. Občas padají dotazy čím ho mám nakrmit aby.... Tak taky jen stručně nastíním hlavní parametry jak ovlivnit silu,obratnost,inteligenci a obranu. takže sílu lze vylepšit tím že do svého mazlíčka házíte meče a jiné zbraně pro wariory (fightery). pokud chci vylepšit obratnost tak budu krmit třeba luky. pokud chcete vylepšit inteligenci a tím pádem i manu tak vesele vhazujte kouzla lahve na manu a život a na konec pokud chcete navýšit co nejvíce obranu tak stačí házet samé brnění,rukavice,boty a helmy. Určitě to má i více kritérii ale já jsem jich více nenašel.

4)STRATEGIE je tu hůře vymyšlená než v ds1 dá se nastavit automatický útok nebo obrana ale pouze v nastavení v menu(options). dále se dá nastavit strategie skupiny (ovšem jen v omezeném měřítku) tzv. mirror a rampage. Zdání že sou tyto postavení stejná může klamat liší se tím že mirror znamená že vaši hrdinové budou bezpodmínečně útočit na vámi vybrané cíle a rampage znamená že budou útočit podle vlastního uvážení ovšem jen pokud jim cíl nevyberete. Doporučuji většinu mapy procházet ve formaci mirror a na rampage bych měnil jen v několika případech. uvedu příklad ke konci druhého aktu se vám do cesty postaví obrovský oživlí strom( Ent jak vystřižený z pána prstenů) tento strom na vás samozřejmě hned zaútočí a vy mu to samozřejmě budete chtít co nejdříve oplatit ale má to háček na několika místech okolo tohoto chodícího stromu se objevují obrovské pupeny, které když prasknou tak tomu chodícímu zástupci lesa zase život nabijí. to znamená, že je budete muset zneškodnit jinak by byl boj téměř nekonečný no a v tomhle případě jsem použil rampage nechal jsem své hrdiny u stromu( ti hned na něj začali útočit) a sám se svým hlavním hrdinou jsem šel to protivné rostlinstvo zneškodnit. Podle mne mi to ušetřilo čas v boji a také HP(health poitions) u mých hrdinů.

5)VIDEA(animace) podle mne mnohem lepší než ds1 v tomhle bodě převyšuje ds2 nad ds1 o 100%. No je sice možné že ds2 má videa smíchaný z Warcraftu3 a Diabla2 ale upřímně řekněte sou to snad špatný hry se špatnou kvalitou videí? Copak to nevypadá lépe než v ds1 já bych řekl že ano a každý se mnou určitě bude souhlasit. Krajina se opět střídá jako tomu bylo v ds1 chvíli teplo chvíli zima jindy zase prales jindy zase mýtinka. Samozřejmě nechybí jeskyně. Podle mne grafika krajiny je taktéž mnohem lépe zpracována nechybí tu i možnost procházet vodopády atd.

6)GRAFIKA mne osobně se tato stránka hry velice zamlouvá sice je to takové střapaté a monstra se těžko rozeznávají od okolí, ale podle mne je tím hra zajímavější a i trochu těžší a méně předvídatelná. Mne se nejvíce líbí prales na začátku hry jak na vás ze začátku vyskakují monstra například ze skal nebo vylézají ze země z tajných úkrytů které z dálky ani nepoznáte.

7)STROM SKILLŮ je nejlepší věc kterou tam mohli dát. Někdo zase může říct, že je to nakopírovaný z diabla2 a já odpovím, že má pravdu a že je to tak lepší než vymýšlet nějaké novinky co by se neuchytily. Je to též dobře rozdělené. Například hodně znevýhodněný lučištník v ds1 je tei naprosto na stejné úrovni jako ostatní. Jediný problém je v tom že na to abyste mohli všechno ve vašich skillech vám stačí jen 36 level , ale možná je to lepší z hlediska vylepšování levelů ve vašich skillech.

8)SPECIÁLNÍ SÍLY je naprostá novinka v ds. Totiž síly se musí nabíjet a je možné je použít jen občas. Nabíjí se prostým zabíjením vašich nepřátel. Rychlost nabíjení závisí na druhu zvolené síly. speciální sily se dají v partičce bojovníků kombinovat například všechny protivníky zmrazit a mezitím je rosekat na kousky.

9)TELEPORT je velmi příjemná novinka ve světě ds. Každý po zakoupení kouzla teleport si může kdekoliv udělat svůj portál který může použít jen jednou tam a zpět. Toto kouzlo není vůbec náročné na manu a může ho udělat i specialista na luk či na meč. Navíc je mapa doslova poseta portály kterými se můžete dopravovat kamkoliv ovšem je musíte nejdříve objevit a pozor není to závislé na výši levelu jako tomu bylo v ds1. Portálů je tam celkem něco přes 40 což je velmi dobré pro lidi co chtějí nebo mají čas hrát ds2 jen vždy na pár hodin denně protože cesta od jednoho portálu k druhému zabere tak při nejhorším tak 45 minut.

10)ŮKOLY(questy) ve hře jsou hlavní a vedlejší úkoly. Hlavní úkoly je nutné splnit k postoupení do další části hry. Hlavní úkoly jsou snadné až na několik výjimek(no zvládl je i můj bratr,kterému je 9 let). Naopak vedlejší úkoly dokáží pěkně zabrat například v Crazyho článku úkol pojmenovaný světelný. se nejspíše týká zrcadel které se musí různě otáčet tak aby paprsek světla,který vychází ze stropu svítil přímo na dveře které chcete otevřít. Jsou tu též úkoly které se dají splnit jen tehdy je-li ve vaší partě určitý hrdina. Například Finala, která dovede opravit výtah na který jistě při procházení ds2 narazíte.

11)OŽIVOVÁNÍ MRTVÝCH je velice prosté. Pokud vám zemře jen jedna či dvě postavy tak je stačí oživit pomocí kouzla s názvem ressurect. Ressurecty jsou dva (jak se můžete dočíst v sekci kouzla z ds2 na tomto webu) a to na jedno a na nekonečno použití. Jednoúčelový nestojí žádnou manu a může ho použít jakákoliv profese (warior,lučištník,bojový nebo přírodní mág) no a ten druhý může použít jen osoba zaměřená na přírodní magii (Nature). V případě že vám zemře celá parta nezoufejte nic není ztraceno existují totiž dvě cesty jak získat svoje věci zpět 1.vrátit se na místo vašeho předčasného skomu a nebo 2. stačí jen kliknout na postavičku co postává vedle portálu v každém městě (města jsou 3 v každém aktu jedno) co má nad hlavou obrázek náhrobku a požádat ho o vrácení věcí a šup a jedním kliknutím myše máte vše zpět. dokoupit lahve a vzhůru do boje.

12) VYLEPŠOVÁNÍ VěCÍ je uplyne nejlepší, chcete brnění co dává sílu nemůžete ho najít nevadí tak si ho vyrobte samy. Je to sice 2x víc dražší než kdybych si to samé kupoval v obchodě, ale když to není tak to není a hlavně vždy? se tím dají dělat například skvělé prsteny. Prsten co dává +56 k síle to nikde nenajdete. Já vím, že ze začátku nic moc jen věc kam se fakt nic nevejde ale potom přijde změna. Princip je jednoduchý najdete věc která je obyčejná ale pozor má u sebe nápis enchatable. Jsou různé třídy good, great, exceptional a legendary podle toho nápisu poznáte kolik se vejde věcí na vylepšeni. Například legendary má 16 poliček.Tzn. že když vezmete 8x třeba věc co dává 7 k sile (ta věc zabírá 2 políčka) a dáte ty věci dovnitř tak vám to dá 56 k síle a to je už celkem dost života na víc a damage se zvyšuje taky sice tato přeměna stojí asi 50 tisíc, ale tohle brněni když je třeba pro mága (který ten svůj magický život nemá zrovna velký) tak už je jen tak nevyměníte. Já osobně mám u svoji hlavní postavy 4 prsteny a 1 amulet a každý přidává + 30 k sile. Boty co sem si vylepšil mají obranu (armor) 120, brnění co má obranu 280, helmu co má téměř obranu 100 a rukavice co taktéž nejsou k zahozeni i s bonusy co přidávají vhodně vybrané skilly ze stromu my dávají celkovou obranu přes 500. Jen tak pro představu, když sem bojoval s monstrem co je na konci hry a má 90000 HP(health poition) tak sem se ani jednou nenapil z lahve na přidávání životů. Vlastně když to shrnu tak mi nic téměř neubíral .Ostatní z mojí party mi sice natáhly bačkory ihned.

Závěr:Takže abych to shrnul tak ds2 je lepší než ds1 nic nového ani převratného celkem nepřineslo, ale jsou tam některé věci navíc. Takže příjemnou zábavu u jiného druhu RPG než je ds1.-)

Je tu 1 reakce k tomuto článku. Listuje se po 10 reakcích.
                                                                                           
makyna30.08.2009 v 01:44
ovvladani je celkem v poho




Seznam článků / DUNGEON SIEGE 2





Neoficiální stránky počítačové akční RPG hry Dungeon Siege. Tiráž.
Gas Powered Games™ and Dungeon Siege™ are the copyrighted property of Gas Powered Games, Corp.